Zakres opracowania / Projekt wnętrza mieszkania.
Autor / Bartosz Klim
Powierzchnia / 67 m2
Lokalizacja / Łódź, Polska
Data / 06.2019
Projekt minimalistycznego wnętrza wbrew pozorom jest jednym z najtrudniejszych styli w architekturze. Każdy detal i działanie artystyczne muszą być przemyślane i mieć znaczenie. Jako architekt wnętrz uważam, że jest on jednak stylem idealnie pasującym do przestrzeni, w których chcielibyśmy się wyciszyć i odciąć od zgiełku wielkiego miasta.
Inwestorzy, którzy zgłosili się do nas, już na początku mieli bardzo klarowną wizję swojego mieszkania. Czyste, proste linie i minimalizm miały być punktem wyjściowym do procesu projektowego.
Zależało nam jednak, aby wnętrza nie okazały się monotonne i pozbawione efektu “wow”. Postawiliśmy na bardzo prostą bazę, którą uzupełniliśmy kilkoma akcentami nadającemu mieszkaniu indywidualnego charakteru.
Łazienka była jednym z najważniejszych pomieszczeń do zaprojektowania. Głównym założeniem było, aby jej forma była czysta i minimalistyczna. W związku z tym, że klienci byli otwarci na nowe trendy postawiliśmy na hit sezonu, czyli lastryko. Szare kafle wielkoformatowe idealnie współgrają z bielą i czarnymi dodatkami.
Zależało nam jednak, żeby całość nabrała architektonicznego wyglądu. Głównym zabiegiem było delikatne podzielenie przestrzeni. Po przekroczeniu progu łazienki, po lewej stronie znajduje się zabudowa meblowa z lakierowanej płaty MDF skrywająca pralkę i przestrzeń na ręczniki i środki czystości. Zaraz za nią, nieco schowana została miska ustępowa.
Prawą stronę pomieszczenia stanowi wanna w zabudowie. Inwestorom zależało na opcji prysznica, więc uzupełniliśmy ją o podtynkową baterię prysznicową oraz ściankę boczną z matowego, białego szkła. Zastąpienie, klasycznego, całkowicie przeziernego szkła jest nie tylko nieoczywistym rozwiązaniem, ale i bardzo praktycznym. W związku z tym, że na takiej szybie nie widać zacieków z wody, nie jest ona aż tak wymagająca, jak ta całkowicie przezroczysta.
Po środku pomieszczenia, naprzeciwko wejścia, główną rolę gra duża umywalka stawiana na blacie oraz lustrzana szafka, która pomieści kosmetyki wszystkich domowników. Jest to wyjątkowo praktyczny mebel, który nie tylko ma zastosowanie funkcjonalne, ale i estetyczno-wnętrzarskie. Wyłożenie części ściany lustrami genialnie powiększyło całe pomieszczenie i nadało mu lekkości.
Kolejnymi pomieszczeniami wymagające naszej troski były dwa pokoje dziecięce. Bliźniacze rozkłady pomieszczeń okazały się dość dużym wyzwaniem, zwłaszcza, że życzeniem Inwestorów było, aby różniły się one nie tylko kolorystycznie, ale i rozmieszczeniem mebli.
Pierwszy pokój jest królestwem młodego dżentelmena, ucznia podstawówki. W związku z tym, że wiem, iż dzieci bardzo szybko rosną, zależało nam, aby projektować nieco z wyprzedzeniem. Nie chcieliśmy tworzyć królestwa 7-latka, pełnego dziecięcych deseni, które mogą się szybko znudzić. Postawiliśmy na proste, minimalistyczne formy uzupełnione graficzną tapetę w nieregularne kropki oraz zdecydowany kolor - złamaną zieleń.
Całość miała stanowić neutralną bazę, która mogła dorastać wraz z dzieciakiem. Przekonaliśmy klientów, że dzięki dodatkom mogą dostosować pokój do preferencji syna, w zależności od jego wieku, dzięki czemu nie będą zmuszeni remontować pokoju co kilka lat.
Zabudowy stałe również tak jak w innych pomieszczeniach mieszkania mają nieco architektoniczny wygląd. Zielone łóżko z miękkim, tapicerowanym zagłówkiem zostało “wbite” w zabudowę meblową składającą się z szaf na ubrania i inne skarby chłopca. Dzięki temu zabiegowi, rozbiliśmy nieco monotonną, gładką zabudowę i nadaliśmy całej zabudowie nieco lekkości.
Drugi pokój dziecięcy zaprojektowany został dla młodej damy. W związku z tym, że dzieci są w podobnym wieku, postanowiliśmy zaaranżować je w zbliżonej konwekcji. Tutaj również króluje szlachetny minimalizm, ale z nutą romantyzmu Głownie za sprawą koloru – zgaszonego różu, ale i dużej grafiki, która w rzeczywistości jest kawałkiem pięknej tapety, który oprawiliśmy w ramę.
W tym pomieszczeniu łóżko również zostało “wbite” w zabudowę meblową, ale w nieco innym stylu. W związku z inną lokalizacją łóżka, biurko znalazło swoje miejsce pod oknem, co stanowi idealne miejsce do nauki.
Pokój każdej małej elegantki nie mógł oczywiście o być się bez lustra, które nie tylko zdobi, ale dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń.
W tym pokoju pozwoliliśmy sobie również na odrobinę szaleństwa i abstrakcyjną, kwiecistą tapetę niczym z obrazów Moneta uzupełniliśmy dwoma, akrylowymi owieczkami. Stanowią one nie tylko element zaskoczenia, ale i nie lada atrakcję dla odwiedzających dzieci rówieśników.
Offline Website Creator