Zakres opracowania / Projekt wnętrza mieszkania.
Autorzy / Bartosz Klim, Małgorzata Wojdal
Powierzchnia / 75 m2
Lokalizacja / Łódź, Polska
Data / 11.2017
Mieszkanie na poddaszu przez wielu oceniana jest jako trudna do zagospodarowania. Niskie skosy i ograniczona przestrzeń wydaje się być mało atrakcyjna. Zwracają się wtedy na pomoc do architekta wnętrz, licząc, że poradzi sobie z tym wyzwaniem. Lubimy wyzwania, więc z przyjemnością stawiamy im czoła i przystępujemy do projektu.
Niewielkie, dwupoziomowe mieszkanie na poddaszu rzeczywiście było niełatwym orzechem do zgryzienia. Pierwsza kondygnacja z dwóch mieściła jedynie strefę wejścia i małe pomieszczenie z luksferami zamiast okien. Inwestorzy od razu poinformowali, że ważny jest dla nich każdy centymetr kwadratowy i chcieliby znaleźć inne przeznaczenie dla tego pomieszczenia, niżeli garderoba.
Wyższa kondygnacja mieściła otwarta kuchnie, salon, łazienką i niewielką sypialnie. również miała dla nas kilka niespodzianek, mianowicie bardzo niskie ścianki kolankowe, ograniczające swobodne korzystanie z całej powierzchni mieszkania.
Światełkiem w tunelu okazały się dość duże okna prawie na całą wysokość pomieszczenia. Światło jest dla nas najważniejsze, a duże otwory okienne idealnie powiększają przestrzeń.
Stylistyka wnętrza miała być elegancka i nowoczesna.
Postawiliśmy więc na naturalne materiały, takie jak dąb olejowany ułożony we wzór jodełki, oraz biel przełamaną ciepłym odcieniem brązu, beżu z akcentami głębokiej zieleni.
Pierwszym wyzwaniem było zagospodarowanie niewielkiego pomieszczenia przy wejściu do mieszkania. W związku z tym, że właściciele mieszkania często pracują w domu, zaproponowaliśmy, żeby to wnętrze zaaranżować jako domowe biuro. Pokój ten idealnie pomieścił sporej wielkości biurko, oraz regał na dokumenty. Całość utrzymana jest w kolorze bieli i kawy mlekiem. Aby nieco oszukać oko i sprawić wrażenie, że wnęka wypełniona luksferami jest tradycyjnym oknem, powiesiliśmy po jego obu stronach zasłony, które dodatkowo ocieplają przestrzeń i chłoną dźwięk. Nawet niewielkie pomieszczenie, w przypadku małej ilości mebli może nieść pogłos. Zastosowanie tkanin wokół okien jest najlepszym rozwiązaniem na eliminację tego problemu
W związku ze skosami nie mogliśmy zaproponować wiszących szafek nad marmurowym blatem kuchennym. Postanowiliśmy natomiast na długa, ciągnącą się przez całą długość półkę z kamienia.
Przestrzeń do przechowywania, oprócz szafek dolnych znalazła się po drugie stronie kuchni, w wysokiej zabudowie przyległej do klaki schodowej. Lakierowane na ciemny, szary brąz szafki dodatkowo pomieściły lodówkę do zabudowy, oraz piekarnik i ekspres do kawy.
Salon, mimo, że tak jak kuchnia otwarły jest na główny hol ciągnący się przez całe mieszkanie, nie jest z nią bezpośredni połączony. W związku z tym, mogliśmy pozwolić sobie na wprowadzenie tam nieco bardziej ciepłego klimatu. Postawiliśmy, że zamiast ukrywać skosy malując wszystkie ściany na jeden kolor, podkreślimy go. Takim to sposobem przekraczając próg salonu od razu widzimy piękny widok za oknem, który dodatkowo został wydobyty poprzez ciemniejszy kolor ściany.
Wszystkie skosy bo obu stronach pokoju zostały zabudowane, a przestrzeń tą wykorzystaliśmy na przechowywanie.
Strefa miękka, utrzymana w kolorach beżu, brązu i zieleni otoczona jest dodatkowymi półkami na książki i rośliny. W przypadku pomieszczeń łączących więcej niż jedną funkcję ważne jest wystrofowanie. Wełniany dywan idealnie spełnił się w tej roli dodatkowo ocieplając przestrzeń i wzbogacając ją o dodatkową fakturę.
Po drugiej stronie swoje miejsce znalazła natomiast niewielka jadalnia obok której część skosu wypełniona została kominkiem, oraz klasyka design – fotel z podnóżkiem marki Vitra ustawiony na tle półek mieszących kolekcję książek Inwestora.
Sypialnia kolorystycznie nawiązuje do reszty mieszkania, natomiast ważną rolę odgrywa tu czerń. Pojawiła się jedynie na ścianie z oknem i w akcentach, ale bardzo dobrze podkreśliła delikatne brązy i beże tapicerki łóżka, oraz pozostałych ścian. Zyskaliśmy dzięki temu bardzo przytulne i klimatyczne wnętrze. W związku z panującym w niej ogólnym minimalizmem, każdy z elementów musiał być starannie dobrany i tworzyć spójna całość , tak jak nowoczesne lampy podłogowe, czy stalowy wieszak na ubrania.
Łazienka jest jednym z naszych ulubionych projektów. Na wskroś minimalistyczna, ale bardzo efektowna, dzięki połączeniu czarnych i białych kafli wielkoformatowych z płytkami imitującymi drewno. Nonszalancko oparte lustro obok umywalki jest dość nieoczywistym, ale bardzo efektownym zabiegiem.
Na długim blacie z szufladami na kosmetyki znalazło się nawet wystarczająco miejsc, aby wprowadzić do wnętrza naszą ukochaną zieleń.
Made with
Offline Website Builder